Annesine koca olmuş erkekler

Koca adam olmuşlar ama koca olamamışlar…

Sakın yanlış anlaşılmasın!

Niyetim; kimseyi yargılamak, eleştirmek değil. Sadece fark ettirmek!

Çünkü ancak; farkındalığımız geliştikçe bilincimiz yükselir. Dolayısıyla; başlığa ön yargıyla yaklaşmadan okumaya devam ediyorsanız harikasınız. Gerçekten farkındalığınızı geliştirmeye böylece; yüksek bilinç boyutlarında özgür olmaya hazırsınız. Ruh bilir özgürlüğün mutluluk olduğunu… Bu da başka bir yazı konusu ama simdi odağımızı annesine koca olmuş erkeklere verelim.

 

Çok küçük yaştan başlayan bir hikaye bu… Hikaye de değil gerçek.

Anneniz ilgiye, sevgiye ihtiyaç duyuyorsa, kendi öz varlığının sevgi olduğunu unutmuşsa, kendi değerini çevresinden gördüğü ilgiyle özdeşleştiriyorsa, kadın olmaktan mutlu değilse ve en önemlisi beklediği ilgiyi kocasından göremiyorsa, kısacası; kendini sevmiyorsa, bilinçsiz olarak bu ilgiyi oğlundan istiyor. Bunu da ona aşırı ilgi göstererek, bir dediğini iki etmeyerek, “paşam oğlum, canım oğlum, aşkım oğlum vb.” sözleriyle bilinçaltına kodluyor. En zararlısı da “aşkım oğlum!” Çünkü erkek gerçekten aşık olduğunda bilinçaltı annesine ihanet ettiğini zannediyor ve suçluluk duygusuyla kendine ceza kesiyor.

 

Annesinin aşırı ilgisiyle anneye bağımlı hale gelen erkek, elbette her şeyden üstün annesini tutuyor. Bu durumda beklediği ilgiyi sürekli oğlundan alan anne çok memnun. Çünkü hiç yanlız kalmayacak. Oğlu hep yanında, oğlu bir nevi kocası oluyor. Esas kocaya gerek bile yok. Bağımlılıktan dolayı annesine koca olan erkeklerden eşlerine koca olmuyor ve bu kısır döngü devam ediyor.

 

Erkek zaman zaman aşırı ilgiden bunalsa da her istediğini, ütüsünü, çamaşırını, yemeğini, evinin temizliğini, yatağının toplanmasını yapan annesinden özgürleşip birey olamıyor. Annenin sağladığı konfordan vazgeçemiyor. Bağımlı olduğunun farkında bile değil. Bu sebeple sağlıklı, sürdürülebilir bir kadın erkek ilişkisi kuramıyor. Çünkü hiçbir kadın annesi gibi değil.

 

Çok basit bir soru var. Lütfen cesur olun ve kendinize sorun.

Gerçekten özgür müyüm?

Ve çok kıymetli anneler; oğullarınızdan size koca olmaz. Lütfen “Koca adam oldu bu çocuk niye evlenmiyor?” diye konuya komşuya dert yanmayın. Sizle evliyken nasıl evlensin adam!

 

Sevgili kadınlar; ihtiyaç duyduğunuz ilgiyi ve sevgiyi lütfen kendiniz kendinize verin. Dışarıya bağımlı olmadan sevgiyi hissetmeyi, kendini sevmeyi çocuklarınıza öğretin. Bırakın birey olsunlar, bırakın özgür olsunlar.

Nasıl mı?

Kendinizi severek, özünüzün sevgi olduğunu bilerek ve özgürleşerek!

 

Koşulsuz sevgim ve birlik bilinciyle…

Hande Akın

14.05.20150:00
0:00