Baba, babam, bayram, babalar günü!

Ben doğduğumda 32 yaşındaydı babam, ben 32 yaşımdayken başımda kavak yelleri eserken…
İki ağabeyimin ve benim geleceği için harıl harıl çalışıyordu. Üç yıl sonra kardeşim oldu. Babam 35 yaşındayken dört çocuğu oldu. Sorumlulukları arttı.

 

Genç halter sportmeni, geniş omuzlarında dört çocuk taşıdı. Hatırladığım ağır sanayi işinde, memleketin yokluk ve sıkıntılı döneminde, ateşin karşısında gece yarılarına kadar dökümler döküp çok çalıştığı… Onlar gerçek yokluk döneminin babaları…

 

Hem patron hem işçi gece yarıları dökümden eve geldiğinde biz uyurken annem karşılardı. Bir sıcak banyo yapabilmek için o yıllarda, kazanda saatlerce su kaynatılırdı.

IMG_6365

Şimdi kolej parası bir çocuk için 50.000 TL’ymiş. 4 çocuk x 50.000 TL her yıl… İlkokul mezunu babam kendi yaşayamadığını biz yaşayalım, okuyalım diye sadece çok çalıştı. Hobisi hiç olmadı. Çalışmaktan arkadaşlarına da vakti yoktu. Sadece annemle pazar gezmeleri vardı.

 

Öğrenilmiş kalıplardan dolayı sevgisini ifade etmeyi yeterince bilemedi. Pek çoğumuzun babası gibi… Ama okuttu, insan etti, bugünlere getirdi. Beni ben yaptın ya minnettarım baba, güzel annemi seçtiğin için teşekkür ediyorum sana…

Bayramın ilk günü, babamın doğum günüydü.
Babam 73 oldu ben 41

IMG_6295

Babamı algılamak yıllarımı aldı. Anca kırkıma gelince idrak edebildim. Tek istediği sevilmek, görülmek her insan gibi… Babam için kendi yaptıkları, bildikleri en doğrusu. Biraz inatçı aynı benim gibi daha doğrusu ben onun gibiyim. En büyük hayat derslerimin en sıkı öğretmeni babam. O olmasaydı bugünkü ben nasıl olurdum!

 

Hepimize babalarımızı olduğu gibi kabul etmek ve koşulsuz sevmek düşüyor. Yaş alındıkça algılanıyor ve herşeye şükür, teşekkür ediyorum.

 

Baba her gününde tüm çocuklarının, torunlarının sevgisi sarsın sarmalasın seni… Kalbine iyi gelsin, hiç çocukluğunu yaşamamış tüm babalara şifa olsun.

 

Bu yazım babalarına kırgınlıkları, kızgınlıkları olan tüm evlatlara #farkındalık sağlasın. Geçmişin affedilmesine vesile olsun dilerim🙏

 

Esas bayram anne, babayla gönülde buluşulduğu zamandır.

Erkeklere baba olma duygusunu yaşatan kadınların onurlandırılması bayramdır.

İyi bayramlar, babalar günü kutlu olsun.0:00
0:00