Çocuğunuzun gücünü geri verin!

Elinizi çekin, çocuğunuzun gücünü geri verin!

 

Aşırı ilgili anne, babalar olunduğunda; çocuğun cebine her zaman hazır para konulduğunda, istekleri yerine getirildiğinde ve geleceği garanti altına alınmaya çalışıldığında; çocuk biraz da tutsak haline geliyor. Nereden mi biliyorum? Elbette istisnalar vardır ama danışanlarımın hikayelerinden…

 

Kendi anne babalarından göremedikleri ilgiyi, aşırı ilgi olarak farkında olmadan çocuklarına yansıtan ebeveynler baskı yaratıyorlar. Çocuklarının artık yetişkin olmalarına rağmen çocuk kalmalarını sağlıyorlar. Kendi gücünü eline almayan genç yetişkin; ailesine öfkeli oluyor. Çocukların sorumlulukları kendilerine teslim edilmediğinde; onları güçsüz kılıyoruz. Daha kötüsü yetişkin olduğunda; hayallerini, isteklerini, hedeflerini (eğer olabildiyse) gerçekleştirmek için kendini yetersiz ve değersiz zannediyor. Yetersizlik ve değersizlik hipnozunu öyle güçlü almışki sevmediği halde ailesinin işini devralanlar, annesinin, babasının sözünden çıkamayıp kendi bildiğini okuyamayanlar çok… Gelir seviyesi yüksek olan ebeveynlerin, belirli bir yaştan sonra çocuklarının kendi harçlıklarını kazanmaları için çalışmalarını teşvik etmeleri çok sağlıklı olur.

 

Annemle babamın henüz öğrenciyken çalışma isteğimi desteklemesi yıllar içinde çok işime yaradı. Üniversite öğrencilik yıllarımla birlikte 18 yaşından itibaren kendi harçlığımı kazanmam, hayatta ne olursa olsun kendi ayaklarımın üzerinde durabilirim inancını vermiş. Aileme çok teşekkür ediyorum.

 

Yetişkin olduğunda kendi gücünden yoksun evlatlarınız olacağına, lütfen kontrolü bırakın kendi yolunda, hayallerinin peşinden tutkuyla giden, kendi gücünü eline almış yetişkinler olsunlar. Ancak; o zaman kendilerini gerçekleştirebilir ve MUTLU olurlar.

 

Çocuklarımızın hayatını garanti altına alamayız. Onlar zaten çok daha yüce bir gücün garantisindeler! İzin verin bunu fark etsinler, deneyimlesinler. Annelerinin babalarının parasına, maddi imkanlarına değil kendilerine güvensinler…

Esas o zaman sırtları yere gelmez!

 

Sevgilerimle

Hande Akın

6.4.20160:00
0:00