Doğum günümüz; yaşamın bize hediye edildiği gündür.

Coşkuyla kutlanmalıdır.

Hayatımızın bu en özel günü, doğduğumuz gün olmasa, başka hiç bir günümüzün olamayacağı farkındalığı ile yaşanmalıdır.

Yaşımız kaç olursa olsun her doğum günümüzde minnet ve şükran duyulmalıdır.

Doğum günü yaşamı ve yaşadıklarımızı kutlamaktır.

Varlığımızı onurlandırmaktır.

 

 

Kadim dostum, yol arkadaşım İsmail Delemen’in doğum gününü kutlamak üzere davetini alınca soluğu aldım sihirli Bonjuk Bay koyunda…

 

2019 yılında Good Vibes etkinliği için davet edildiğim bu şifalı topraklar, herkesin kendi olabildiği ve özgür hissedebildiği çok özel bir ruhla ev sahipliği yapıyor, dünyanın her yerinden gelen konuklarına, bu sefer ise İsmail’in misafirlerine…

 

Yaşamımda üç günde çok özel deneyimler bütünü yaşadım. Bu yazım ile başta İsmail, İdil, Mehmet ve Gül olmak üzere bu deneyimi paylaştığım herkese minnettarım.

İçinizdeki ışığı ve yaşamı onurlandırıyorum.

 

Neler oldu neler 🙂

 

Bonjuk Bay’a ayak basar basmaz, güler yüzlü karşılama ile kendimi evimde hissettim. 

 

Ormanın içinde kaldığım minik çadırımda çocukluğuma geri döndüm. Bir yatak, bir ayna, bir lamba ve bir de elbise için askılık, çiçekli kilimle çadırım, sade ve basit yaşamanın konforunu hatırlattı. Belki de çok şeye ihtiyacımız var zannediyoruz ve evlerimizi eşyalarla dolduruyoruz.

 

Kuş sesleriyle, tertemiz havada uyanmak bir ganimet… Çalar saatle mecburen uyanmaktan yıllar önce özgürleşen hayatıma şükrettim.

 

İlk günün akşamüzeri tam güneş batarken sahilde buluştuk. Enfes müzik eşliğinde Besmele’lerle alan açılırken sadece Yalçın İsmail’in doğumu değil, aslında her birimizin yeniden doğuşunu kutladık ve kutsadık. Yaşam veren güneş şahidimizdi. Güneş; eril enerji bir manada babadır ve yaşam aktaran babamızın gücünü de hissettik.

 

Benim için en kıymetli anlardan biri çember halinde bir araya gelen iyi kalpli, güzel insanların hep bir ağızdan a sesi çıkararak yaydığı vibrasyon ile göz yaşlarımın akmasıydı. Kim bilir aaaa seslerinin tam ortasında olan İsmail neler hissetti? O an kalp çakralarımızın adeta sevgi üreten bir jenaratör gibi çalıştığını algıladım.

 

O an kalbime gelen çağrıyla getirdiğim hediyeyi vermem gerektiğini duyumsadım. Ritüeller devam ediyordu. Yüzümüzü güneşe döndüğümüz anda, yetişkin ve 5 yaşlarındaki küçük çocuk İsmail’in fotoğrafı ile sanki bir entegrasyon yaşandı. İşte şifada tam o anda gerçekleşti. İçimizdeki çocuğu her daim kucaklamamızı diliyorum. Her çocuk doğum gününün kutlanmasıyla, varlığının onurlandırılmasından çok mutlu olur.

 

Doğum günü gecesine özel olarak herkesin beyaz renkte giysiler giyinmesi, tüm renkleri içinde barındıran BİRlik halinin tezahürü oldu. Kimin ne giyeceğine dair polemiklere de adeta nokta koydu. 

Bir an düşündüm, herkesin kefeni beyaz… Yaşam ve ölüm sonsuz bir döngüde… Bizler de beyazlar içinde sembolik olarak bir manada ölüp yeniden, yeni benliklerimizle doğduk.

 

Hep birlikte edilen danslar, hep birlikte söylenen şarkılar, hep birlikte oturulan sohbetle doyulan sofralar muhteşemdi.

 

Her birimize hediye edilen darbuka, marakas ve zillerle çok sesliliğin içinde nasıl da uyum ve ahenkle akabildiğimizi, istendiğinde tek ses, tek yürekte olunabildiğini deneyimledik. 

 

Hep birlikte ormanın kalbinde alınan nefes ve seslerin şifası anlatılamaz deneyimlerin hediyesi paha biçilemez…

 

Bu özel kutlama için onca yoldan bir günlük, birkaç saatlik bile olsa kalkıp gelen arkadaşlar ilişkilerin besledikçe derinleştiğini, sağlamlaştığını gösterdiler.

 

İki adamın birbirine sımsıkı sarılmasıyla her birindeki dişil enerjinin açığa çıkmasının muhteşemliği görüldü.

 

Baba & kız, ağabey & kardeş ilişkilerinin kader olduğu ve bu eşsiz, kutsal ilişkilerin de kıymeti, kişiyi olduğu en güzel hale taşıdığı gözlendi.

 

Geldik dolunay akşamına yüksek sesli kahkahalarla neşenin çoğaldığı ortamda, büyük bir ruh ailesi, kadehlerini doğum günü çocuğuna, kutlamanın mimarına ve ardından tüm Bonjuk Bay ekibine kaldırdı. Alkışlarla, ıslıklarla kutlamanın doruklarına ulaşıldı. 

 

Orada olamayanlar unutulmadı. Herkesin fotoğraf ve mesajlarının yer aldığı, eşsiz, kıymetli bir hediye verildi. Fotoğraflarla dolu yaşam albümü… 

En büyük zenginliğin sağlıklı, sevgi dolu ilişkiler olduğunu gösterdi.

 

Sihirli ormanın içinde etrafına toplandığımız ateş, dönüştürme gücü ile hepimizi önce sessizliğe davet etti. İçimden bir ses yükseliyordu. ‘’Sessizlik en güçlü bilgeliktir.’’

 

Dolunayın ışığı üzerimize düşerken müzik adeta ruhumuzla dans ediyordu. Ay dişil enerji, kadın, anne ilk bağlanma nesnemiz bizi şefkatle sarıp sarmalıyordu.

 

Üçüncü günün sonuda artık gideceğimiz yere gitmek üzere yola çıkarken bir davet daha oldu. Bu sefer Montenegro ağırladı bizi… O da tüm kış tersanede yenilendikten sonra suya inişini kutluyordu. Ve bu yelkenli, Sedir Adası antik kentin açıklarında; hepimizin aynı gemide olduğunu fısıldadı. Kaptan ise yeni yaşında bir günü daha dostlarıyla birlikte geçirmenin keyifini sürüyordu.

 

Görünende dostumun doğum günü kutlaması, bu yazdıklarım ve çok daha fazlası olurken büyük resimde; Alberto Villoldo’nun Dört Bilgelik kitabında dediği gibi kartal bakışıyla baktığımda kollektif bilincin iyileşmesi ve BİRlikte sevginin büyümesi, ışığın güçlenmesi için bütüne büyük hizmet vardı. 

 

Tam dolunay zamanı, ay tutulmasında tüm bu süreç karmik ilişkilerimizin de tamamlanarak yepyeni bir ilişkiye evrildiğini hissettirdi.

 

Müzikleriyle gönüllerimize ferahlık akıtan sevgili Cenk, Dimitri, Ray, Pelin, Taylan yaptığınız sadece müzik değildi, gönülleri BİRleyen melodilerdi.

 

Bonjuk Bay hayalini gerçekleştiren dostunu ve dostunun tüm misafirlerini harika bir hizmetle ağırlayan Mehmet ve ekibi misafirperverliğiniz çok iyi hissettirdi. Teşekkürler…

 

Bu buluşmada herşeyle ilgilenen kanatsız melek sevgili İdil, kıymet verilen dostluğun büyük bir zenginlik olduğunu hepimize hissettirdi. İdil’ciğim emeklerine minnettarım.

 

Ve sevgili dostum İsmail 2013 yılında Mind&Body Festival’de yollarımız kesişmişti. O günden bu güne neredeyse on yıl olacak çok yol aldık. Sen kalbindeki sevgiyi çoğaltma, ışığını daha da parlatma azminle ilham veriyorsun. Çok özel ruhları bir araya getirerek zamanı ve mekanı sevgiyle paylaşma cömertliğini daima hatırlayacağım. Bu özel zamanı hiç unutmayacağız. Dilerim daha nicelerini hep birlikte paylaşırız. Her şey için çok çok teşekkür ediyorum. İyiki doğdun ve yaşamın hep kutlamalarla, sevgiyle dolsun.

 

Sevgilerimle 2019 Good Vibes Bonjuk Bay deneyimi yazım linkte

Hande

 0:00
0:00