Umut biterse hayat biter!

Yüksek Topuklar adına Kagider (Kadın Girişimcileri Derneği) toplantısına davetliydim. Kadın Girişimciler Derneği’ni daha önceden biliyordum. 8 Mart 2014 Dünya Kadınlar Günü’nde çıkan kitabım; Kadın Olmak’ın ilk baskılarını derneğe yollamıştım.

 

Hayalim; girişimci, Kagider’li kadınların desteğiyle, kitabımın tüm kadınlara ulaşması ve kadın olmanın güzelliğine, gücüne dair farkındalık yaratmasıydı. Böylece; yaşamında sürekli kurban rolü oynayan kadınların içindeki kahramanı uyandırmak mümkün olur, düşüncesindeydim ki bu düşüncem devam ediyor. Herkesin girşimci olabileceğine ve bunun için desteklenebileceğine inanıyorum. Kagider’le o zamanlar böyle bir girişimde bulunamadık. ’’Olan güzeldir!’’ diyorum. Vakti saati gelince olması gereken olur diye akışa bırakıyorum.
Ve
Dört yıl sonra katıldığım bu toplantıda, Başkan Sanem Oktar’la tanışıyoruz. Eskiden tanıdığım güzel gönüllü Kagider üyesi; arkadaşlarım Handan Ercengiz, Nazmiye Sabuncuoğlu Arslantürk ve Gamze Gedikoğlu’na rastlıyorum. Onlara rastlamak! Elbette tesadüf değil. Kagider’li kadınların desteği ve hayalimin gerçekleşmesi şimdi mümkün olabilir!

 

Şunu anladımki hayallerimiz için ektiğimiz tohumlar vakti saati gelince yeşeriyorlar. Bu sebeple lütfen vazgeçmeyin, üzerinize düşeni yapın, hareket edin! Size gelen bir davet ilahi akışın sürprizlerini ve güzelliklerini barındırma potansiyeline sahiptir.

 

Bu girişten sonra, Kagider’in davetlisi olan konuşmacı; Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın anlattıklarına gelelim. Öyle vurucu tespitleri vardıki çok etkilendim.

 

Bilgi toplumunda yaşıyoruz, her türlü bilgiye internet dolayısıyla kolayca ve rahatça ulaşabiliyoruz. Peki buna ne kadar uyum sağlayabiliyoruz? 73 yaşındaki babamın ve 68 yaşındaki annemin sosyal medya kullanıcısı olduğunu düşünürsek çok hızlı bir uyumlanma sürecindeyiz. Ancak; yeni dünyanın yeni dengeleri kurulamadığı için şu anda krizler, kaos hakim!

 

Kaos yin dişil enerjidir. Mevcut düzeni dönüştürmek için kaos olur. Fırtına çıkarki eskiler, dayanıksız olanlar gitsin ve yenisi gelsin. Yeniden düzen kurulabilsin. Düzen ise yang eril enerjidir. Kısacası; değişime direndikçe zorlanırız. Değişime izin verdikçe fırsatlarından faydalanırız. Eğer yaşadığımız dünyada dengesizlikler, adaletsizlikler varsa her birimiz kendi iç dengemizi kurmak, kendi yaşamlarımızda adaletli olup olmadığımızla yüzleşmek durumundayız.

 

Yin_Yang-1200x762_c

 

Ayrım bilinci iş başındayken sosyal ve ekonomik değişimler hızlıca olurken bireyler arasındaki farklılaşma artıyor. Çoğumuz birlik bilincinden bahsederken pek çoğumuzun da bu düşüncelerle dalga geçtiğine şahidim. Aslında hepsi olması gereken iki kutup bir arada dengede…

 

‘’Toplumsal dönüşüm ihtiyacı var. Ancak bunun için zihinsel engeller var.’’ diyen Bekir Bey’i kendimize engel olanın, zihnimizden başkası olmadığını vurguladığı için neredeyse kalkıp öpecektim. İdeal ortak yaşam ütopyası olmamasının etkilerini daha fazla göreceğimizi belirten Bekir Bey kendi kızlarından da örnek verdi. Kendini bir davaya, bir kuruma, bir işe adayan nesilden şimdi çeşitliliğin zenginleştirdiğine inanan ve özgürlüğünü herşeyin üzerinde tutan nesillerin iyi algılanması gerektiğini anlattı. Benim çıkarımım ise tüm nesillerin umuda ihtiyacının artığı…

 

Hayat tarzları değişebilir, çeşitlenebilir, korkular, algılar, değerler belirliyor biraz da bunları…
Soru şu; umudu beslemek nasıl fayda sağlar? İçinde bulunulan kaostan, krizlerden çıkmayı umut sağlar mı? Cevabım kesinlikle evet, kendi kendini sıkça motive eden, umutlandıran bir kadınım. Bunu da dolu dolu, aynı zamanda kendi içime dönüp bir o kadar sade inzivalarımı yaşayarak sağlıyorum. İçsel dengemizi kurmanın yollarını ararken kendimize ve çevremize ortak hayallerimiz için umut verelim. Umudun olduğu yerde her gün yeni bir yaşam doğar. Aksi takdirde yaşam biter…

 

Bekir Bey’in konuşması sezgileriyle, gönlünün aklını birleştirenler olun! sözleriyle bitti. Farklı bakış açıları kazandıran ve umudumu besleyen bu güzel sabah toplantısı için Bekir Ağırdır’a vesile olan Kagider ile Yüksek Topuklar’a minnettarım.

 

IMG_5172

 

Yüksek Topuklar’la tanışmak için lütfen tıklayın 🙂

Kagider’le tanışmak için lütfen tıklayın

 

Dilerim bu yazıyla sizlerin de umudu beslenir, yaşam paylaştıkça daha da güzelleşir.

Sevgilerimle
Hande Akın
30.09.2018

_M_B09370:00
0:00