Kilonun ardında yatan duygular…

Öfke, fazladan 12 kilo yapar mı?
İfade edilemeyen duygular depresyona dönüşür mü?
Depresyondan kocaman bir göbek olur mu?
Bu sorular dikkatinizi çekti mi?
Fazla kilolarınız var mı? 
Ne yaparsanız yapın kilolar yerinde duruyorlar mı?
‘’Beslenmeme dikkat ediyorum, sporumu yapıyorum, uykularım düzenli, çok neşeli bir insanım, denemediğim şey kalmadı, gene de fazla kilolarım gitmiyor.’’ diyorsanız; yok saydığınız, bastırdığınız, temas etmekten çok korktuğunuz duygularınız olabilir. Duygular; enerjidir, zaman içinde maddeleşir, form alır ve kocaman bir göbek olarak kendini gösterebilir.
IMG_6209
Çok kıymet verdiğim bir eğitim alıyorum. Bu eğitimin her aşamasında farkındalığım artıyor. Farkındalığım artıkça danışanlarımın görmezden geldiği, temas etmekten kaçındığı her duygunun, yaşamlarına, bedenine nasıl etki ettiğini gözlemliyorum.
Geçen hafta eğitim alırken fazla kilolarına çözüm bulamayan bir kişi geldi. Güleç yüzüyle maskelediği öfkesinden o kadar korkmuşki öfkesini ifade etmekte, boşaltmakta çok zorlanıyordu. Zaten öfkesinin farkında bile değildi. Bastırılmış öfkesi; küçük oğlunun son zamanlarda agresif davranışlar sergilemesinin de sebebiydi. Çocuklar genellikle anne, babada olanı projekte ediyorlar. Bir nevi katalizör görevi görmeye çalışarak, ebeveynine olan kör sevgisinden dolayı, ebeveyninin duygusal yüklerini üzerine alıyor ve bilinçaltı boyutta kendini ebeveyni için feda ediyor.
Konumuza geri dönecek olursak; bu çok özel eğitimde bir kez daha şahit oldum ki özellikle çocuklukta yaşanan olayların hissettirdiği duygular, bugün yaşamımızda çok somut olarak varlar. Kiminde kocaman bir göbek şeklinde bedene yansıyabilir, kiminde bambaşka bir şekilde kendini gösterebilir. Önemli olan, bize iyi hissettirecek olan duygularla temas etmek. Geçmişte baş ettiğimiz ancak; şu anda hatırlamak dahi istemediğimiz, bilinçaltımızın derinliklerine gömülü olaylarla yüzleşmek ve yaşadıklarımıza bilinçli bir farkındalıkla yaklaşmak.
Duyguları ifade etmek, duyguların ve korkuların içinden hissederek geçmek öldürmez! Aksine canlı yapar. Depresyondan çıkarır, yaşamı yaşatır. Çünkü o zaman form alan enerjiyi bırakmış olursunuz.
Kendi duygularımıza sahip çıkmadığımızda, aileden biri o duyguya sahip çıkabilir. Belki de bugüne kadar şiddet gören mağdur olan kişiler, kendi öfkelerini yok saydıkları için içlerindeki öfkenin başka birinden kendilerine yansıtılmasına maruz kalıyordur. Kim bilir… 
IMG_6211
Yazdığım yazılarla amacım; başka bir bakış açısından yaşadıklarınıza derinlemesine bakabilmenizi desteklemektir.  Kendi deneyim ve farkındalıklarımı, hazır olana, vakti saati gelene, almak isteyene şifa niyetiyle paylaşıyorum.
Okuyarak farkındalık kazanmanın ötesine geçip değişim, dönüşüm, gelişim için cesaret edenlere;  Regresyon, EFT teknikleriyle koçluk, danışmanlık yapmak üzere bireysel görüşmelerde ve grup çalışmalarının yer aldığı ‘’Ben zamanı’’ tatillerinde buluşalım diyorum. 15-20 Haziran 2019 Mavi yolculuk Aşka gel kişisel gelişim&dönüşüm tatili için detaylar linkte… https://www.handeakin.com/mavi-yolculuk-haziran2019/

Mavi sularda 'Ruhsal Survivor' tatili..Yaşam Koçu ve İlişki Uzmanı Hande Akın ile birlikte..LA MER adlı teknemiz

Görüşmek dileğiyle, içiniz bayram etsin…
Hoşçakalın…
Sevgilerimle…


0:00
0:00