Paylaşmak yakınlaştırır…

Duyguları paylaşabildikçe insan insana yakınlaşır. 
Üzgün olduğunuzu, kıskandığınızı, kızdığınızı, utandığınızı, suçluluk duygusuyla kendinizi dövdüğünüzü, öfkenizi,nefretinizden kin, intikam güttüğünüzü ifade edebilir misiniz? 
Tüm duygularınızı, korkularınızı korkmadan karşınızdaki kişi, sizin hakkınızda ne düşünür? diye düşünmeden, hesap kitap yapmadan olabildiğince doğal ifade edebilir misiniz? 
Özellikle ailemize, arkadaşlarımıza,  gerçekten ne hissettiğimizi, duygularımıza sahip çıkarak söyleyebilmek çok kıymetli! Yaşamımızda olanları, sırları, utançları, açık yüreklilikle güçsüz olurum, zayıf görünürüm endişesi taşımadan açabilmek, paylaşabilmek İNSAN olmamızı, ilişkilerimizi anlamlı kılıyor.
İnsan duyguları, hisleri olan bir varlık… Ancak; çoğu zaman kendimizden bihaber yaşıyoruz. İlişkide olduğumuz kişinin de ne hissettiğini, duygusunun ne olduğunu bilmeden zannediyoruz. Zihnimizden yorumlar yaparak ilişkilerimizi katlediyoruz. Zanlarımızın sonucu arkadaşlıklarımızı hızlıca tüketebiliyoruz.
İlgilenilmeye, desteklenmeye, moral bulmaya, sevilmeye, onaylanmaya ihtiyacımız olabilir. İhtiyaçlarımızı kendi kendimize gidermek yerine beklentiye girebiliriz. Özellikle en yakınlarımızdan ihtiyaçlarımızı karşılamasını sessiz bir anlatımla isteyebiliriz. Bazen sessizlik de çok şey anlatır. Ancak; yerinde ve anında duyguları ifade edebilmek, diğer tarafın da empati yapabilmesi ilişkileri derinleştirir, iyileştirir. İnsanı insana çıkarsız, maskesiz bir olduğu için yakınlaştırır.
Gönülden bir bağ hissederek yakın ilişkiler yaşamak ister misiniz?
Tüm duygularınızı, yaralarınızı, sırlarınızı ifade edebilir misiniz?
Kendinizi tüm kalbinizle açabilir misiniz?
İnsan olduğunuzu kabul edebilir misiniz?
Sevebilir misiniz?
Cevabınız EVET ise çok cesursunuz!
Tereddütleriniz varsa, kaçıyorsanız korkuyor olabilirsiniz.
Bir kızılderili atasözü
Korkak her gün ölür, cesur ise sadece bir kez…
Korkularının üzerine cesaretle yürüdüğünde!
Bireysel danışmanlık için whats up 532 783 2141
hande-akin-imza


0:00
0:00